Srebrna gospodarka to już fakt
Na rynku pracy coraz trudniej o młodsze pokolenie, które może wykonywać pewne obowiązki. Tymczasem po piętach zaczynają deptać im starsi pracownicy, którzy swoimi kompetencjami i podejściem do obowiązków, coraz bardziej będą zyskiwać uznanie przełożonych. Zjawisko to diagnozuje raport agencji Adecco Group.
W opracowaniu wyraźnie wskazano na spadek liczby urodzeń, oczekiwane wydłużenie długość życia i migrację – te czynniki bezpośrednio przekładają się na starzenie się społeczeństwa. Szczególnie warto zwrócić uwagę na fakt, iż obecnie 19,2 proc. populacji Europy ma powyżej 65 lat, a dzietność wciąż spada. Według prognoz OECD odsetek ludzi starszych w Polsce (określony jako stosunek liczby osób powyżej 65. roku życia do liczby osób w wieku 20-64 lata) wzrośnie w ciągu najbliższych trzech dekad do 63 proc. (w 2050 r.) – czytamy w opracowaniu.
Konsekwencje? Gospodarka jutra wymusi przedłużenie karier zawodowych. Przygotowaniem do tego procesu musi być dyskusja o tym jak poradzić sobie z niedoborami kompetencji na rynku pracy i jak wykorzystać umiejętności osób starszych.
Raport Adecco Group wskazał kilka kluczowych czynników, które mogą przyczynić się do osiągnięcia celu, jakim jest dłuższe utrzymywanie osób starszych na rynku pracy. To m.in. stworzenie odpowiednich warunków i zyskanie społecznej akceptacji dla imigracji, przekształcenie zasad ochrony pracy w taki sposób, by umożliwić pracodawcom elastyczność w zatrudnieniu, zachęcanie do dostosowywania płac poprzez obniżanie lub różnicowanie płac minimalnych, zwiększenie podaży pracy w regionach o niskich wynagrodzeniach poprzez dostosowanie poziomu świadczeń, dopasowanie zasad dotyczących bezrobocia i świadczeń emerytalnych, aby zachęcić starszych pracowników do kontynuowania pracy oraz opracowanie systemu zachęt do szkolenia starszych pracowników.
Pracodawcy mają zatem co robić. Muszą przede wszystkim zastanowić się w jaki sposób wydłużyć kariery zawodowe i zapewnić elastyczne rozwiązania wspierające zatrudnianie. Bezwzględnie najlepszym motywatorem będzie zapewnianie stabilności i podwyższanie standardów życia w okresie późnej dorosłości.
źródło: www.pulshr.pl